بررسی دلایل کم شدن  یا قطع شدن صدای گوشی آیفون و ارائه راهکاری برای حل این مشکل

 

در صورتی که صاحب گوشی آیفون هستید مطمئناً نسبت به قدرت بالای سخت افزار گوشی های ساخته شده توسط شرکت اپل آگاه هستید. یکی از مشکلاتی که برخی از کابران در زمینه استفاده از گوشی های آیفون با آن رو به رو می گردند قطع یا کم شدن صدا در گوشی آیفون است.

البته لازم به ذکر است که این مشکل تنها در زمان پخش صدا به وسیله اسپیکر خود را نشان خواهد داد و پخش صدا با هندزفری هیچ مشکلی را به همراه نخواهد داشت. چنانچه شما نیز به تازگی متوجه قطع یا کم شدن صدای گوشی آیفون خود شده توصیه می شود این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

 

 

 

 

 

کاهش صدای گوشی آیفون

پیش از این که به بررسی روش های حل مشکل کاهش صدای گوشی آیفون بپردازیم کمی نیاز است که در مورد نوع این مشکل شفاف سازی کنیم. به طور کلی صدای اسپیکرهای آیفون ممکن است در دو حالت کاهش پیدا کند:

کاهش صدای آیفون در زمان برقراری تماس تلفنی؛ در چنین حالتی در صورت عدم پخش صدای مخاطب از اسپیکر با شدت صدای مناسب ممکن است این مشکل زمینه ساز مشکلات جدی تری شود و به طور معمول برای رفع این مشکل نیاز به تعویض اسپیکر خواهد بود. لازم به ذکر است که مشکلاتی نظیر خش خش صدای گوشی آیفون و قطع شدن صدای گوشی آیفون نیز از دیگر مشکلاتی هستند که گاهی افراد در گوشی آیفون با آن ها مواجه خواهند شد.

کاهش صدای آیفون ناشی از اسپیکر اصلی دستگاه؛ برخی مواقع نیز کاهش صدای آیفون تنها به اسپیکر مکالمه مربوط نیست و ممکن است اسپیکر اصلی دستگاه را نیز درگیر نماید که در این مشکل کیفیت صدای خروجی از بلندگو به هیچ عنوان مانند سابق نخواهد بود. در گوشی های آیفون اسپیکر اصلی به نسبت اسپیکر مکالمه تقریبا بزرگ است که در لبه زیرین قاب جای گرفته و به کپسول اسپیکر معروف می باشد.

دلایل کاهش صدای گوشی آیفون

دلایل مختلفی ممکن است موجب کاهش صدای گوشی آیفون شوند. اما قبل از بررسی دلایل نیاز است که با تست گوشی خود با هندزفری، از عدم وجود مشکل نرم افزاری در گوشی خود اطمینان پیدا کنید. در صورتی که در زمان استفاده از هندزفری کیفیت صدا کاملا مطلوب است به منظور اطمینان بیشتر توصیه می شود گوشی خود را با هندزفری بلوتوثی نیز امتحان کنید. چنانچه کیفیت صدا در هر دو حالت ایده آل بود طبیعتاً گوشی دارای مشکل است. در ادامه به منظور حل مشکل کاهش صدای گوشی آیفون متداول ترین راهکارهای فیزیکی را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

  • بررسی قاب و محافظ گوشی

به عنوان اولین قدم به منظور حل این مشکل اقدام به برداشتن محافظ و قاب گوشی نمایید؛ چرا که گاهی عدم برخورداری قاب از نحوه ساختی استاندارد باعث می شود که قاب مانعی برای اسپیکر گوشی به شمار آمده و سبب کم شدن صدای اسپیکر شود. از این رو توصیه می شود اول از همه قاب گوشی را بلند کرده و صدا را تست کنید. در صورتی که مشکل حل نشد به سراغ راهکارهای بعدی بروید.

 

 

 

 

  • اطمینان از عدم اتصال گوشی به بلوتوث سایر گجت ها

برخی مواقع افراد فراموش خواهند کرد که گوشی خود را به هندزفری بلوتوث وصل کرده اند و در واقع صدای گوشی از طریق هندزفری مذکور در حال پخش می باشد و افراد نیز که صدایی نمی شوند مشکل را از اسپیکر موبایل می دانند. از این رو برای آن که مطمئن شوید این موضوع سبب ایجاد مشکل کاهش صدای گوشی آیفون شما نشده است حتی در صورت خاموشی گجت باز هم از خاموش بودن بلوتوث گوشی اطمینان پیدا نمایید.

برخی مواقع نیز بلوتوث گوشی با مشکلات نرم افزاری مواجه شده و در این حالت بایستی با اتصال یک هندزفری بلوتوث به گوشی خود و در نهایت قطع کردن این اتصال مشکل ایجاد شده را رفع کنید.

 

  • تمیزکاری اسپیکر موبایل

همان طور که می دانید اسپیکر موبایل دارای سوراخ های ریزی به منظور خروج صدا از گوشی است. برخی مواقع ممکن است گرد و غبار باعث مسدود شدن این سوراخ ها شده باشند و در نتیجه صدای خروجی با کاهش کیفیت همراه خواهد بود. از این رو توصیه می شود اسپیکر گوشی را بررسی کرده و در صورت گرفتگی سوراخ های آن، به تمیزکاری اسپیکر بپردازید.

در صورتی که خود در خانه قادر به انجام این کار نیستید می توانید به یک تعمیرگاه موبایل مراجعه کنید. علاوه بر آن به هیچ عنوان نبایستی در زمان تمیز کردن اسپیکر شیء نوک تیزی را وارد آن کنید چرا که در قسمت زیرین اسپیکر،، لایه ای از پارچه مخصوص وجود داشته که در صورت پارگی صدای خروجی از گوشی غیرواضح خواهد شد.

 

 

 

 

  • ری استارت کردن گوشی

سرمنشاء بسیار از مشکلات به وجود آمده در گوشی های موبایل، مشکلات نرم افزاری هستند و در واقع بدون نیاز به تعمیر و یا تعویض سخت افزار قابل حل هستند. در صورتی که حس می کنید صدای گوشی آیفون شما کم شده است تنها یک بار اقدام به ری استارت کردن آن نمایید تا مشکل رفع شود. چنانچه بعد از ری استارت نیز مشکل پا برجا بود این بار می توانید گوشی را ریسیت کرده و  از کیفیت سابق صدای گوشی آیفون خود بهره مند گردید.

در صورتی که هیچ یک از راهکارهای بالا در برگرداندن صدای گوشی آیفون شما به حالت اولیه تاثیری نداشتند می توان به این نتیجه رسید که مشکلی سخت افزاری این نقص را به وجود آورده است. در ادامه ما مهم ترین دلایل سخت افزاری به وجود آورنده مشکل قطع یا کاهش صدای گوشی آیفون را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

 

 

دلایل سخت افزاری به وجود آورنده مشکل کاهش صدای گوشی آیفون

چنانچه در زمان استفاده از هندزفری بلوتوثی، کیفیت صدای گوشی کاملا مطلوب است احتمالاً اسپیکر گوشی دچار مشکل سخت افزاری شده است. در ادامه سه مورد از مهم ترین مشکلات سخت افزاری که سبب کاهش صدای گوشی آیفون می شوند آورده شده اند:

 

 

·        قطعه اسپیکر گوشی سوخته است…

ممکن است قطعه سخت افزاری مرتبط به اسپیکر گوشی سوخته باشد. در این حالت برای آن که کیفیت صدای گوشی آیفون مانند قبل شود نیاز به تعویض این قطعه خواهد بود.

 

 

 

·        فلت اسپیکر دچار خرابی یا پارگی شده است…

فلت اسپیکر را می توان از دیگر قطعات سخت افزاری گوشی های آیفون به شمار آورد. فلت در واقع دکمه های صدا و بورد گوشی را به هم اتصال خواهد داد و در صورت خرابی، منجر به قطع شدن این اتصال شده و امکان افزایش صدای گوشی برای شما وجود نخواهد داشت. در صورت ضرب دیدگی گوشی، ممکن است فلت اسپیکر خراب شده باشد.

 

 

·        IC صدا و یا ای سی صوت خراب شده است….

یکی از مهم ترین بخش های یک گوشی، آی سی آن است. این قطعه که به بورد گوشی مرتبط می باشد گاهی ممکن است دچار مشکل و اختلال گردد.

برای حل هر سه مشکل بالا نیاز است که گوشی باز شده و اقدامات لازم به منظور تعمیر و رفع مشکل صورت گیرد.

 

 

 

سخن پایانی

در این مطلب ما سعی کردیم مشکل کاهش صدای آیفون را مورد بررسی قرار داده و راهکارهایی را برای حل آن ارائه دهیم. در وهله اول 4 دلیل اولی را بررسی کرده و پس از آن در صورت پابرجا بودن مشکل، دلایل سخت افزاری را در نظر بگیرید. البته لازم به ذکر است که بررسی مشکلات سخت افزاری بایستی توسط یک فرد متخصص انجام شود.

با وجود گفتن شدن مطالب بالا می توانید جهت تعمیر و یا تست صفر تا صد حل مشکل قطع یا کم شدن صدای اسپیکر ایفون دستگاه خود را به مجموعه اپل سنتر 24 بسپارید

این مجموعه با بکارگیری از بروزترین ابزارهای تعمیراتی و با داشتن متخصصین در ارتباط با دستگاه های تعمیراتی اپل خدمت گذار شما مشتریان وفادار می باشد

این مطلب را یاداور می شویم که قطعات استفاده شده برای گوشی های تعمیراتی شما از قطعات اورجینال شرکت اپل بوده و با ضمانت 1 ماهه جهت اطمینان و تست شما مشتریان عزیز تحویل می گردد.

 

نمونه کارهای مشابه